Блешня.

SAMSUNG DIGITAL CAMERA

Блешня — це штучна приманка, що імітує характерні рухи маленької рибки, таким чином привертаючи увагу хижих риб. Спінінгові блешні бувають дрібні, середні і великі, маса блешні коливається від 3 до 50-70 гр. Ці приманки мають різну форму і забарвлення. Виготовляють їх з різних матеріалів, найчастіше з металів та їх сплавів, але іноді це комбінація металу і пластмаси. Деякі блешні мають «оперення» і насічки, що нагадують луску риби. Останнім часом стали популярні блешні у формі риби з чітко вираженими блискучими очима і пучком червоної, помаранчевої чи бордовою вовни, що маскує гачок. Дрібні блешні оснащуються одним одинарним, подвійним або потрійним гачками, великі — двома (один трійник встановлюють біля голови, інший — у хвоста). Є конструкції з вільно висячими на колечку гачками, розташованими в певних частинах блешні. Використання тієї чи іншої блешні визначається насамперед погодними умовами, порою року і глибиною проводки. На великих глибинах, в каламутній воді, при похмурій погоді краще використовувати яскраво пофарбовані зразки. На невідомому водоймі спочатку краще спробувати двокольорову блешню, у якої одна сторона світла (жовта, біла), а інша — матова або строката. Для лову в прозорій воді підійдуть матові або інші неяскраві кольори. Іноді виручає блешня з перламутровим боком. Для швидкого зміни забарвлення блешні існують спеціальні набори наклейок, які можна придбати в риболовному магазині. У зацепістих місцях перевагу слід віддати блешням із захисними кріпленнями для трійників.

Основні категорії блешень — обертальні, коливальні і комбіновані. Крім того, є блешні, що видають при русі певний звук або коливання, що нерідко провокує хижака на атаку. Часто буває, що риба не бачить, а чує блешню і тут же відправляється на її пошуки. Блешня повинна мати гарну гру, не збиватися з заданого ритму коливань, не «парусити» при закидуванні, добре керуватися при проводці на різних глибинах.

Коливальні блешні.

Ці блешні досить важкі, тому їх часто використовують при дальньому закиді. У цьому випадку їх роблять довгими і вузькими, з низько розташованим центром ваги. Для середніх закидах підходять короткі широкі блешні. Блешні, що коливаються являють собою овальну або подовжену пластину, виготовлену з міді, срібла, латуні, алюмінію, нержавіючої сталі або пластику, з прикріпленими до неї гачками (найчастіше це двійник або трійник). Хороші блешні виготовляють з хромованих або нікельованих сталей. Блешня може бути прямою або зігнутою форми (найпримітивніший варіант — алюмінієва ложка). Зовнішню вигнуту сторону зазвичай полірують до блиску, а внутрішню залишають такою, яка є, або затемнюють. Під напором води блешні здійснюють різні рухи: коливаються, крутяться навколо осі, перевалюються з боку на бік.

Для блешні вибирають гачок відповідно з її розмірами. Ширина трійника повинна перевершувати ширину пластини не більше ніж на 1-2 мм. Крім того, гачок не повинен створювати перешкод руху блешні, для чого потрібно, щоб жало гачка розташовувалося від кінця блешні на відстані не більше 5 і не менше 3 мм.

Розрізняють товсті і тонкі блешні. Товсті мають товщину 1,5-3 мм, їхня гра виглядає більш ритмічної. Товщина пластин тонких блешень зазвичай не перевищує 1,5 мм. Існує і особливий тип блешень — «кастмастери» і «сонари». Вони мають велику товщину і виконані у вигляді зрізаного навскіс металевого прута, а «сонар» ще має і внутрішній виріз, який створює турбулентність при русі блешні. «Сонар» і «кастмастер» добре працюють під час поверхневої або придонної проводки. У дна на них добре бере судак, а біля поверхні — жерех. Тонкі блешні виготовляють товщиною менше 3 мм.


Проводка блешень залежить від конкретних умов водойми: глибини, освітленості, швидкості течії, каламутності води і т.д. Наприклад, в каламутній воді переважніше рівномірна проводка, у світлій — переривчаста.


Важку блешню на невеликій глибині слід вести швидко, щоб вона не опустилася на дно. Крім блешень існують перехідні варіанти — напів-коливальні і напів-обертальні блешні. Тип їх руху залежать від швидкості руху приманки. Коливання відбуваються при повільній проводці, а при швидкій блешня може обертатися або робити хаотичні рухи в залежності від своєї форми. Вибір оптимальної довжини блешні залежить від способу лову. Зазвичай ходові блешні мають довжину 7-15 см.

Обертальні блешні.

Принцип роботи цих блешень заснований на обертанні пелюстки навколо своєї осі. Пелюстки мають довгу вузьку або широку форму, а виготовляють їх штампуванням легких металів або сплавів. Розрізняють декілька варіантів таких блешень: з одним і двома пелюстками, з сердечником і без нього, з вбудованою вантаж-голівкою. Пелюстки або кріплять на осі, або надягають через карабін, причому вони можуть обертатися в різні боки. Сердечники служать для обважнення блешні і для створення додаткових (наприклад, шумових) ефектів. Вантаж-головка і сердечник підвищують глибину проводки і дальність закидання. Маса вантаж-головки може досягати 40 гр, сердечник важить зазвичай від 5 до 20 гр.

Деякі конструкції сердечників поширюють у воді акустичні звуки. Головки різної форми дозволяють урізноманітнити гру і перешкоджають зачіпляння повідка за волосінь.

Маленька пелюстка і важка головка — одне з найбільш вдала конструкція проти закручування волосіні, що істотно полегшує закидування. Сучасні конструкції блешень можуть поєднувати в собі коливання і обертання. Таке змінне рух чимось нагадує поведінку пораненої рибки. З одного боку, приманка коливається, а з іншого — як-би перевалюється з боку на бік в результаті обертання пелюсток.

Для обертових блешень потрібно встановлювати вертлюжок на повідку, а вушко для кріплення має бути відцентроване строго по осі. На блешнях зі змінною конструкцією можна легко замінити трійник, оперення, пелюстку і зняти сердечник. На великі обертові блешні добре ловляться судак, щука і великий окунь, на маленькі — чехоня, жерех, окунь, язь і голавль. І ще одна важлива деталь: надлегкі обертові блешні можна закинути лише спінінгом класу ультралайт(ultralight) або більш потужними вудилищами із застосуванням спінінгових поплавців або грузил.

Комбіновані блешні.

Існує безліч моделей таких приманок. Одні складаються з обертової пелюстки одягненої на вісь гумової або пластмасової рибки, інші поєднують в собі коливальну пластину і обертову пелюстку, треті — являють собою комбінацію твістера, пластикового черв’яка або віброхвоста і блешні, що обертається. Є й так звані спіннернбейти, у яких пелюстка монтується на пружному жорсткому дроті, що підсилює передачу вібрації на додаткову приманку.

 

 

 

 

Погода сьогодні

волог.:

тиск:

вітер:

волог.:

тиск:

вітер:

волог.:

тиск:

вітер:

волог.:

тиск:

вітер:

волог.:

тиск:

вітер:

Погода завтра