Типи гачків

Будова гачка

Вибрати тип гачка?

Гачки можна класифікувати:

— по кількості гострих елементів;

— по розміру;

— по формі;

— по типу матеріалу;

— по призначенню;

Кільце чи лопатка?

Кільце має перевагу в тому, що волосінь завжди правильно розташовується на гачку. Правильно — це означає, що вихід волосіні з вузла знаходиться з боку вигину. Гачки з кольцем незамінні при використанні товстих монофільних лісок, плетених шнурів і металевих повідків.

Лопатка хороша у всіх випадках, коли використовується не жорстка монофільная волосінь діаметром до 0,16 мм. Тому під час лову мирної риби вагою до 3 кг краще використовувати гачки з лопаткою.

Існують гачки без колечка і без лопатки, а з кількома дрібними насічками у верхній частині цівки. Такі гачки добре тримаються на волосіні не товще 0,1 мм. Вони зручні при лові на хробака. Частина хробака зсувається на волосінь і насадка виглядає, як жива.

Прямий чи вигнутий?

Більшість гачків мають вигин в одній площині, але існують гачки з вигином в бік. При цьому загнутим можуть бути жало, лоб і зад гачка. Найчастіше загин задньої частини зустрічається на гачках з укороченою цівкою. Я вважаю, що відгин гачка в бік  не дає переваг з точки зору зацепистиості, а ось міцність гачка знижується і наживляти насадку не зовсім зручно. Велика ймовірність, що хробак, наприклад, буде пробитий в декількох місцях і відповідно раніше стане непригодним.

Жало гачка

На багатьох моделях зустрічається вигин жала всередину. З гачків з таким вигиному сходів набагато менше. Чому — не знаю, просто виходжу з досвіду. Загнути жало дуже легко на риболовлі за допомогою ножа, якщо провести його площиною уздовж жала з натиском у напрямі цівки.

Завалювання жала гачка всередину лоба так само призводить до різкого зниження кількості сходів риби. Такими є практично всі коропові гачки. Але потрібно зауважити й інший факт. Якщо все жало «загнуто всередину гачка, то дуже багато порожніх клювань при обережному клюванні риби, тому краще загинати тільки кінчик жала.

Борідка

Нижче жала, звичайно з внутрішньої сторони гачка, робиться насічка, яка отримала назву борідка. Вона призначена для того, щоб утримувати приманку і перешкоджати сходу підсіченої риби. Так само є гачки, у яких борідка розташована із зовнішнього боку.

Такі гачки у вигляді трійників зарекомендували себе дуже добре. Існують гачки без борідки, які призначені для швидкісної ловлі дрібної риби. Чому дрібної? А хоча б тому, що велика швидко не ловиться (крім тунця).

У всіх гачків без борідки жало має бути завалено всередину, хоча б самий кінчик або вістря. Це необхідно, щоб насадка не звалюються з гачка при маніпуляціях з оснащенням. Головне призначення таких моделей — спортивна ловля уклійки на опариша.

Для чого потрібне підковування

Майже всі моделі гачків випускаються в підкованих і непідкованих варіантах. Твердження про те, що підкований загин сприяє кращому прорізування губи риби я відношу до області теоретичних умовиводів, які не підтверджені практикою.

Підковування корисне (або шкідливе) для збільшення жорсткості передньої частини гачка. Підковані гачки хороші при лові на опариша і кукурудзу. Розширення дроту в місці підковування служить стопором, що перешкоджає сповзанню опариша.

Важливо правильно вибрати не тільки форму гачка, але і товщину дроту. Часто доводиться ловити велику рибу на дуже ніжну тваринну насадку (мотиль). Велика борідка, нерівномірне антикорозійне покриття і товстий дріт є причиною того, що після насаджування на гачок, на ньому залишається місиво з насадки. А часто бувають випадки, коли риба бере мотиля лише до тих пір, поки він ворушиться на гачку.

Колір і покриття

Колір гачка для багатьох рибалок має істотне значення. Вважаю, що підходити потрібно не з точки зору кольору, а з точки зору стійкості захисту матеріалу дроту від води. Найчастіше для захисту матеріалу застосовується нікелеве гальванічне покриття. Воно може бути світлим або чорним. Найбільш стійке, але і дороге — покриття технічним золотом. Рідко, але використовується лудіння і хромування (зазвичай гачків для морського лову). Колір гачка визначається кольором покриття. Єдиний колір, який створюється спеціальної лакуванням, — червоний (під мотиля), але лак служить не більше однієї риболовлі. До того ж помічено, що лаковані гачки менш міцні, оскільки для їх виготовлення чомусь використовують м’який дріт. Матеріалом для виготовлення гачків служать леговані і нелеговані вуглецеві сталі. Для легування сталі високоякісних гачків часто використовується ванадій, що і вказується на упаковці. Що стосується спеціалізованих гачків, то я вже згадував уклієчні і коропові. Окремо виділяють гачки для нахлистових мух і стримерів. Практично всі вони мають напівкруглий загин, часто підковані. Колечко відігнуте всередину, для того щоб вісь волосіні суворо співпадала з віссю гачка. Гачки зі стандартною цівкою використовуються для в’язки мух і німф. Для стримерів і деяких моделей німф використовується подовжену цівку. Такі гачки можна з успіхом застосовувати і в поплавцевих оснащеннях під час лову великої риби.

Як вибрати якісний гачок?

Питання дуже складне, але відповідь є. Складність полягає в тому, що виробники за замовленням можуть виготовити гачки з різних матеріалів. Це стосується, перш за все, китайських і корейських виробників.

Оскільки самі виробники не продають гачки під власним товарним знаком, то з’являється можливість, по-перше, в одну і ту ж упаковку фасувати гачки від різних виробників і, по-друге, одні й ті ж гачки фасувати в різні упаковки. В якості зразків у мене зберігаються гачки, зроблені на одному і тому ж заводі в Японії, але куплені у трьох японських, двох французьких і чотирьох італійських фірм під їх товарними знаками.

Тому, при виборі гачків етикетка не повинна затуманити ваш розум. Хороший гачок правильно загартований і при натисканні на жало пружно повертається на місце.

Важливо, щоб гачок був тонким, з акуратною невеликою борідкою, жалом правильної конусності, без подряпин на поверхні. І найголовніше — хороший гачок «тримає» заточку жала. У магазині це перевірити до покупки навряд чи можливо, адже для цього буде потрібно порушити заводську упаковку.

І тільки на рибалці після упіймання близько сотні риб можна буде судити про справжній якості гачка. Зазвичай після упіймання 40-50 риб будь-якого розміру гачок з неякісним жалом стає явно менш гострим. Це добре відчувається при насадженні мотиля. Затуплений гачок починає рвати ніжну насадку, а не проколювати її. Як правило, «правка» такого гачка вже не допомагає.

Можна так-же використовувати інший метод експрес-перевірки на гостроту. Просто спробуйте притиснути вістрі до нігтя і протягнути його вздовж площини нігтя. Якщо гачок створює борозну і Ви відчуваєте що він заглиблюється — значить він гострий. У випадку, якщо гачок тупий — він буде просто ковзати по поверхні нігтя.

Я дотримуюся правила: якщо гачок тупий — його потрібно викинути і прив’язати новий.

Скільки потрібно гачків на сезон? З власного досвіду знаю, що більше ніж 20 штук одного ходового виду не використовуються ніколи. І це з урахуванням і обривів після зачепів, і просто втрат. Не економте на гачках! Можна заощадити на вудці, на поплавцях, але ніколи — на гачках.

.

Зберігання

До зберігання гачків потрібно ставиться з усією відповідальністю. Найгірший спосіб зберігання полягає в тому, що гачки встромляють в поролон і кладуть в коробку. Краще вже тримати їх в заводській упаковці. Найкращий спосіб зберігання полягає в тому, що гачки розсипають по відділеннях у спеціальні магнітні коробочки.

Навіть якщо станеться непередбачене і магнітна коробка потрапить у воду, її досить відкрити, витрусити воду і просушити, не виймаючи гачків. Гачки настільки добре утримуються магнітом, що що навіть перевертання коробки не призводить до їх втрати.

Але це все теорія, матеріальна частина, всі вищевказані параметри дають максимум 50% успіху при ловлі необережної риби. Інші 50% залежать від рибалки, від його майстерності споряджати гачок і презентувати його рибі. Який же гачок подобається рибі? Це як покупка чого або в магазині. Покупець оцінює зовнішній вигляд і якість виготовлення. Так і риба повинна бачити абсолютно звичайний корм, звичайного розміру і нічого зайвого.

Погода сьогодні

волог.:

тиск:

вітер:

волог.:

тиск:

вітер:

волог.:

тиск:

вітер:

волог.:

тиск:

вітер:

волог.:

тиск:

вітер:

Погода завтра