Спінінг. Вудилище.

Ловля риби на спінінг набула поширення в нашій країні на початку XX ст. і незабаром стала дуже популярна у рибалок-любителів. Цією снастю ловлять як прісноводну, так і морську хижу рибу із застосуванням різних штучних приманок: блешень, воблерів, стримерів, поролонових рибок і т.д., а також снасточок зі снулою рибкою. Спінінгом можна ловити і з берега, і з будь-якого плавзасобу. Щоб добре освоїти цей спосіб лову, необхідно вивчати водойми і поведінку риб у той чи інший час року, постійно експериментувати з приманками. В улові спінінгіста може виявитися сама різна риба: щука, окунь, судак, лосось, форель, таймень, ленок, харіус, жерех. Крім того, на спінінг добре ловляться умовно хижі риби — головень і язь. У водоймах з недостатньою кормовою базою цією снастю можна спіймати велику плотву, ляща, важку краснонопірку.

Класифікація і вибір вудлища

Вибираючи вудилище, перш за все, потрібно визначитися з його параметрами. Спінінги бувають одноручні і дворучні. Довжина першого зазвичай не перевищує 2,8 м і закидають їх однією рукою, а другі мають довжину 3-4 м, і їх закидають двома руками. Виготовляють вудилища спінінгів з різних матеріалів: металу, бамбука, скловолокна, вуглепластика; вуглепластикові вудилища мають найбільш високі технічні характеристики, тому особливо популярні у рибалок. Розрізняють вудилища і по конструкції — вони бувають монолітні і порожнисті (перші коротші, другі довші) .Самими зручними вважаються вудилища з корковим держаком (рис. 1) — цей матеріал легкий і не ковзає в руці. Значно рідше зустрічаються моделі вудилищ з руків’ям з дерева, пластмаси, шкіри та пористої гуми. Рукоять повинна бути збалансована з бланком вудилища, щоб при закиданні не гальмувати приманку. Для кріплення котушки раніше використовували рухомі кільця. Зараз же в основному застосовують спеціальні притискні кільця з передньої або задньої гайкою. Крім цього, існують спеціальні тримачі для мультиплікаторних котушок. Робоча частина хлиста спінінга забезпечена пропускними кільцями, через які проходить волосінь. Кільця повинні бути легкими, міцними і дуже гладкими, щоб не пошкодити волосінь. Зазвичай для їх виготовлення застосовують такі матеріали, як сталь, фарфор, агат, кераміка і т.п.

Спінінг може бути одноколінним (цільним) і розкладним (мати два або більше коліна). На одноколінні спінінгу число кілець має бути не менше чотирьох, на багатоколінчасті — не менше семи. (Для саморобного спінінга кращим варіантом буде якщо кільця кріплять шовковими нитками і фіксують спеціальним клеєм). Останнє кільце, яке перебуває на кінчику вудилища, називається тюльпаном. Якщо діаметр і кількість кілець підібрані правильно, чутливість спінінга збільшується. Кільця охороняють волосінь від зносу, зменшують тертя, а головне — оптимально розподіляють навантаження між волосінню і вудилищем.

З’єднання колін спінінга буває штекерне і телескопічне. Спінінги штекерної конструкції більш популярні. Основна характеристика вудилища — його лад. Розрізняють чотири види ладу: повільний (параболічний), середній (напівпараболічний), швидкий і надшвидкий. Лад залежить від довжини і товщини вудилища, а також від матеріалу, з якого воно виконано. Високомодульний графіт і композит поєднують в собі оптимальні міцність, масу і пружність. Повільний і середній лад дозволяють точно, плавно закинути приманку. Для далекого закидання і впевненої, чіткої підсічки краще взяти вудилище швидкого або надшвидкого ладу. Існують також вудилища, в яких можна змінювати лад за рахунок взаємозаміни колін різної жорсткості. Такі вудилища називаються універсальними. Дальність закидання визначається довжиною вудилища: чим воно довше, тим легше зробити закид. Однак в місцях лову з обмеженим простором оптимальніше всього використовувати короткі (1,6-2,6 м) вудилища. Міцність вудлища визначається заспеціальною тестовою кривою. Параметри цієї кривої вказані на рукояті або в інструкції по застосуванню. Відповідно, за параметрами підбирають товщину волосіні (основної і повідкової), масу грузила і приманки. Волосінь повинна не менш ніж у 5 разів перевищувати тестовий показник міцності. Приманка — важливий елемент, що впливає на лад та інші характеристики вудилища.

Сучасні вудилища вже заздалегідь налаштовані на певні вагові діапазони приманок і розділяються на легкі (від 2 до 15 г), середні (від 5 до 20 г) і важкі (від 20 до 60 г). Цифра допустимої маси приманки (в грамах) вказана на рукоятці. Щоб не помилитися у виборі вудилища, краще порадитися з досвідченим рибалкою або фахівцем. Вибравши вудилище, треба прямо в магазині перевірити, чи достатньо воно рівне, не виробляє чи сторонніх звуків при змаху, чи правильно укріплені кільця. Якщо при змаху вершина вудилища повернеться в початкову точку по тій же прямій, значить, все кільця встановлені строго по шву, тобто правильно. Якщо ви використовуєте мультіплікаторну котушку, то кільця встановлюють з протилежного боку шва, а діаметр першого комлевого кільця в цьому випадку доведеться підбирати експериментально.

 

 

 

Погода сьогодні

волог.:

тиск:

вітер:

волог.:

тиск:

вітер:

волог.:

тиск:

вітер:

волог.:

тиск:

вітер:

волог.:

тиск:

вітер:

Погода завтра